Одним із майданчиків, на якому можна виховати в дітей патріотизм та заглибити їх у дивовижно розмаїтий світ українства є музичні заняття.
Патріотизм – це не тільки парад вишиванок, рушників і спів народних пісень. Це і висока внутрішня культура, шанобливе ставлення до пам’яток історії, любов до Батьківщини, до ближнього, гідність, ввічливість, повага до свого минулого, чесність і решта рис, притаманних нашому народу. Тому педагог, перш за все, повинен сам усвідомити, що таке патріотизм, а потім лише доносити його до дітей, а не лише підходити до цього формально лише з приуроченням до знаменних дат.
Виховання патріотичних почуттів дошкільників на музичних заняттях здійснюємо через такі форми взаємодії музичного керівника з дітьми як:
- слухання високохудожніх зразків української класичної музики та бесіда з приводу прослуханого твору;
- цікаві бесіди про відомих українських співаків, композиторів, їх творчий шлях;
- ознайомлення і зацікавлення дітей українськими народними інструментами, грою на них;
- використання народних звичаїв, обрядів, ігор на святах, розвагах;
- розгляд ілюстрацій народознавчого змісту та бесіда у поєднанні з музикою;
- вивчення елементів народного танцю;
- вивчення українських народних пісень та їх виконання тощо.
Найпоширенішою формою патріотичного виховання дошкільників у дитячому садку є проведення народних свят, розваг, вечорниць, інсценізацій українських народних казок, де використовуємо доступні дітям українські народні пісні, забавлянки, потішки, частівки, коломийки; українські таночки: гопак, козачок, полька, метелиця, гречаники, кривий танець; гра на дитячих музичних інструментах: бубон, сопілка, свищик, цимбали, трембіта, трикутник, маракаси, дзвіночок та інші.
Виховання патріотизму, формування у дошкільників національної самосвідомості на заняттях з музичного виховання та у повсякденному житті стає сьогодні чи не одним з найголовніших завдань музичного керівника та кожної української родини.
Шановні батьки! Давайте разом вже з раннього віку виховувати у наших дітей дух українського патріотизму, формувати у них морально-духовні цінності та бажання підтримувати, захищати і примножувати національні ідеї, звичаї й традиції українського народу.