Масаж олівцями в логопедичній корекції

Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють работу мозку.

В дошкільній педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для развигку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи.

Доведено, що навіть непримітний масаж, коли згинають і розгинають пальці дитини однорічного віку, вдвоє парискорює процес оволодіння нею мовленням. Масаж пальців дитини традиційно використовувала егнопедагогіка. Прикладом тому являється потішка про сороку- ворону, яка зварила дітям кашу, і ті рухи, якими вона супроводжується.

Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. Всі добре знають, як дошкільники люблять малювати. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажуваги долоні і пальці?

Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней, міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливй інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.

Вступна бесіда:

Мій маленький друже!

В твоєму будинку, звичайно, живуть олівці. Подивись, як їх багато і які вони різні: довгі, короткі, тонкі, товсті, круглі, шестигранні, різнокольорові. Ти малюєш олівцями чудові малюнки – яскраві і веселі. А що ще уміють робити олівці? Правильно, олівці в твоїх руках уміють розфарбовувати предмети на малюнках, обводити контур, штрихувати, писати букви і цифри. А чи знаєш ти, що олівці можуть гратися з твоїми пальчиками? І це дуже корисні ігри. Скоро ти підеш до школи, будеш навчатися красиво й охайно писати в зошиті. Потрібно, щоб твої пальці стали умілими, рухливими. Візьми свої олівці і пограй із ними. Веселий Олівець бажає тобі успіхів!

ПРАСКА

Прокочування олівця по поверхні столу.

Візьми товстий олівець. Поклади його на стіл. «Пропрасуй» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачай олівець по столу.

Олівець я прокочу
Вліво-вправо
досхочу.

ЗДОБУВАННЯ ВОГНЮ

Прокочування олівця між долонями.

Поклади олівець на одну долоньку, прикрий його іншою. Прокочуй олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчів до зап’ястя. А тепер спробуй зробити це відразу з двома олівцями. Вийшло?

ПІАНІНО

Почергове натискання на олівець кінчиками пальців.

Притискай олівець, що лежить у тебе на столі, кінчиком кожного пальця. Притискай сильніше!

ПІЖМУРКИ

Стискання олівця в кулачку.

Візьми короткий олівчик і зіжми його в кулачку, заховай. А тепер заховай його в іншій руці. Олівчик постискаю І долоньку поміняю.